V přípravce se snažíme o všestranný rozvoj dětí, říká trenér nejmenších azeťáků Miro Kusý

22.07.2013 00:57

Miroslav Kusý je nejen legendou havířovského hokeje, ale také šéftrenérem azeťácké přípravky. O tom, co tato práce obnáší, pro koho je vlastně hokejová přípravka určena, a také jaká byla její poslední sezona je následující článek.

 
10.7.2013 | Tomáš Vlček
 
 

První celou sezonu ve funkci šéftrenéra přípravky AZetu Havířov má za sebou Miroslav Kusý. Při jejím hodnocení je spokojený. „Myslím, že za ten rok jsme odvedli poctivý kus práce a výsledky se dostavily. Trénovalo se 3x týdně na ledě a ještě jednou v tělocvičně. Docházka byla velmi dobrá, a i když to není zdaleka to nejpodstatnější, tak se v průběhu roku lepšily i naše výkony a výsledky při měření sil se soupeři z jiných klubů. Vyvrcholením pak bylo vítězství na mezinárodním turnaji PB CUP, který proběhl na konci března v K&K Pneu aréně.“

Miroslav Kusý má s trénováním žáků a mládeže bohaté zkušenosti. Vlastně se mu věnoval už i v době, kdy ještě sám aktivně hrál. Může tedy porovnávat, jak na tom dnešní děti jsou v porovnání s minulostí. „Děti dnes jsou o dost jiné než před dvaceti lety, jinak tráví svůj volný čas a to se na nich negativně projevuje. V tom vidím velký problém. Nejen, že se zhoršily jejich pohybové dovednosti, ale také u nich vymizela soutěživost a odolnost.“

V šatně před zápasem

Proto se při své práci s dětmi nezaměřuje jen na hokej, ale snaží se pracovat na jejich komplexním rozvoji. „Nechceme z nich ani tak dělat hned hokejisty jako spíše je přivést ke sportu. Rozvíjet jejich motorické dovednosti, které se jim mohou hodit i v jiném sportu či běžném životě.“ Aby se to dařilo, vidí jako nejdůležitější úkol zpočátku vzbudit u dětí zájem o hokej, aby chtěly přijít na další trénink.

A jeho trenérský kolega David Svozil, který přípravku vedl v prosinci a v lednu, k tomu dodává. „Přípravka – to je takový základní kámen. Tady nejde o to porovnávat, kdo jak je dobrý ve střelbě nebo bruslení. Důležité ale je podchytit zájem dětí, aby přišly na druhý trénink a pak na třetí a pak i na ty další. Aby se naučily mít hokej rády. Pokud se to podaří, tak to je trenérský úspěch.“

Jsme jeden tým!

Své svěřence se Miro Kusý, snaží i určitým způsobem vychovávat.„Vedeme děti k čestnosti, učíme je vzájemně si pomáhat, zejména těm slabším. Taky chceme, aby se oslovovaly ne příjmením, ale jménem nebo přezdívkou. Není to tedy jen o sportu a trénování, ale o celkovém směřování dětí v jejich životě pozitivním směrem.“

Určitým specifikem, se kterým se musí trenéři v této kategorii vypořádat, jsou velké rozdíly mezi jednotlivými dětmi. A to jak věkové (4 -7 let), tak dovednostní. To je způsobeno tím, že ji navštěvují jak ti co s hokejem, přesněji zpočátku spíš s pohybem na ledě, teprve začínají, tak ti kteří už mají nějaký ten rok za sebou.

Nutnost takto brzkého začátku přípravy malého hokejisty David Svozil to vysvětluje takto. „Přípravka je určena v zásadě pro každého začínajícího hokejistu, ale především ji navštěvují děti od 4 let po ty z 2. třídy (konkrétně letos to byly ročníky 2005 – 2008). Samozřejmě platí, že čím dříve dítě začne, tím lépe. Hokej je totiž jeden z nejnáročnějších sportů, protože je založen na bruslení, které není člověku vlastní, takže se ho musí nejprve naučit. A to nějakou dobu trvá a dohnat to ve vyšším věku je hodně náročné až nemožné.“

V Porubě jsme vybojovali 3. místo

Kromě trénování, a tedy výuce základů hokejových dovedností, se děti už v přípravce poměřují se svými stejně starými soupeři z jiných klubů. A to jak na turnajích, které organizují jednotlivé kluby, tak od 2. třídy už v pravidelné soutěži nazvané Minihokej přípravek, kterou organizuje hokejový svaz. Pravidla minihokeje jsou hodně specifická. Zápasy se hrají 3 x 15 minut hrubého času, na šířku kluziště, nastupují 4 hráči v poli + brankář a vždy po minutě celá čtveřice střídá. „Je to pro kluky takový bonbónek a my chceme, aby to tak i vnímali. Hrát zápas v dresu AZetu - to by mělo být pro ně čest!“ , říká trenér Kusý.

Hokej už dávno není jen zimní sport. Tuto známou pravdu potvrzuje i dění v azeťácké přípravce, protože celý květen a červen probíhaly tréninky jak na ploše stadionu, tak v tělocvičnách. Dokonce i v hlavním období, tedy od září, pokračují děti jednou týdně v trénování v tělocvičně. „Hokejista sice roste na ledě, protože hokej se hraje na ledě, ale i ta suchá příprava k tomu přispívá. Je to celosvětový trend a my jsme moc rádi, že klub nám tuto formu přípravy umožňuje. Ona sice vypadá, že nemá s hokejem nic společného, ale rozhodně se to pozitivně projevuje na vývoji dětí,“ pochvaluje si vstřícnost vedení klubu Miroslav Kusý.

PB Cup na domácím ledě jsme vyhráli

Proto je škoda, že tuto možnost ne všichni využívají. Tím jak se blížil konec letní přípravy, trenéři s nelibostí sledovali klesající docházku dětí. „Možná se to někomu nezdá, ale letní příprava má zcela zásadní vliv na celou sezónu na ledě. Nejedná se pouze o nabytí fyzické kondice. U dětí v přípravce jde hlavně o celkový tělesný rozvoj, o neustálé obohacování pohybového rejstříku, rozvoj motoriky, obratnosti a obecně koordinace pohybů. Chceme-li, aby se děti naučily rychle a dobře bruslit, nelze vynechávat letní přípravu. Současný hokej je založený právě na bruslení a obratnosti, doba neobratných hromotluků je pryč,“ upozorňuje David Svozil. Podle něj i v zimní sezóně jde na dětech poznat, kdo na letní přípravu chodil a kdo ne. Ne všechny děti totiž stojí, co se týká obratnosti, na stejné startovní čáře a letní příprava je také od toho, aby se tyto rozdíly smazávaly.

„Chceme tímto apelovat na rodiče, aby letní přípravu, ale i přípravu na suchu během zimní sezóny nepodceňovali a děti na tréninky vodili. Ten kdo netrénuje v létě, není 100% připraven na závodní období. Příprava na suchu bude pokračovat i během zimní sezóny, tak jak tomu bylo v u této kategorie v sezóně minulé. Klub nám k přípravě na suchu vytváří podmínky, my trenéři se snažíme do letní přípravy přinášet nové prvky, tady bych zmínil například cvičení z oblasti Life-Kinetic. Je potom škoda, když na trénink místo 15 dětí přijde polovina,“ dodává trenér Svozil.

Naše radost byla samozřejmě obrovská

Další velkou výhodou je podle trenérů přípravky i kvalitní trenérské zázemí AZetu. Na práci s dětmi se podílí jak trenéři zaměstnanci klubu (Jan Daneček, Miroslav Kusý, David Svozil), tak vypomáhají rodiče - bývalí hráči (Pavel Kubečka, Tomáš Kusý, Patrik Habas), kteří díky svým zkušenostem ví, o čem to je.

Na závěr snad už jen zbývá popsat, jak se do hokejové přípravky dostat. „Můžete přivést své dítě na kterýkoliv trénink přípravky (rozpis bývá na klubovém webu nebo před ZS), nebo se na mne obrátit, telefonicky (777 774 072) či emailem (kusy@hc-havirov.cz). Zpočátku není důležité mít kompletní hokejovou výstroj, stačí základní ochranné pomůcky – přilba a rukavice. Hokejové chrániče se samozřejmě hodí, ale není to povinné. Postupně však výzbroj potřeba je a i tady je ze strany klubu pomoc - díky kontu Azeťák totiž zajišťuje vypůjčení výstroje. A navíc na rozdíl oproti jiným klubům se v AZetu neplatí v přípravce žádné příspěvky“ uzavírá Miroslav Kusý.